Index FAQ Użytkownicy Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Szukaj Zaloguj
Forum www.mechatronicyzst.fora.pl Strona Główna
Rejestracja       Profil        Galerie
Mierzymy napięcie i prąd

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.mechatronicyzst.fora.pl Strona Główna Ucz się sam
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Alchemik
Administrator



Dołączył: 22 Wrz 2010
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zagórze/Sosnowiec

PostWysłany: Czw 18:14, 23 Wrz 2010 Temat postu: Mierzymy napięcie i prąd

Obecnie możemy zaopatrzyć się w gotowe mierniki cyfrowe, gdzie nie trzeba odczytywać specjalnych stałych miernika itp. Miernik cyfrowy wskaże nam dosyć dokładnie mierzoną wartość. Ceny tych mierników to wydatek rzędu 30zł-1000zł. Na początek proponuję za 30zł. Sam taki posiadam i jestem bardzo z niego zadowolony. Jeżeli posiadamy już miernik przyglądamy się jemu. Znajdujemy już znane jednostki V, A, ohm (lub po Polsku - om). Teraz będą nas interesować V (volty) A (ampery). Zmierzymy najpierw napięcie. W tym celu kupujemy baterię 4,5V lub 9V. Ustawiamy odpowiednią skalę na mierniku. Najpierw szukamy symbolu napięcia stałego "-" (jest to kreska lub dwie kreski proste), ustawiamy odpowiedni zakres (jak najwyższy) i podłączamy sondy miernika:


Napięcie mierzone powinno być zbliżone do wartości napięcia baterii. Bardzo łatwo jest odczytać z miernika cyfrowego wartość wskazywaną, jednak w czasie używania mierników wychyłowych mogą pojawić się błędy w obliczeniach. Po zmierzeniu napięcia bateryjnego przystąpmy do bardziej zaawansowanych pomiarów. Chyba każdy ma w domu kontakty. Przypominam, że w sieci energetycznej znajduje się napięcie 220V 50Hz prądu zmiennego sinusoidalnego. Postaram się po kolei wyjaśnić co oznaczają te wartości. 220V - to jak się już przekonałeś jest to napięcie, 50Hz - to nowy parametr, który nazywa się częstotliwością. Możesz sobie skojarzyć z częstotliwością radia RMFFM np. 88MHz. Dokładnie jest to ilość zmian w ciągu jednej sekundy. Prąd zmienny oznacza, że nie posiada on stałej wartości. Pewnie zaraz po włożeniu do kontaktu naszego miernika usłyszę od kogoś, że wartość jest wyświetlana stała. Tak będzie się zachowywał nasz miernik ponieważ nie nadąży za zmianami napięcia. To tak jakbyś miał wykonać 50 razy jedną czynność w ciągu jednej sekundy. To dla nas i dla tego miernika jest nieosiągalne. Dlatego miernik może zmierzyć tylko wartość skuteczną napięcia lub wartość średnią. Sinus - oznacza kształt prądu zbliżony do sinusoidy. Jeżeli ktoś nie wie jak ona wygląda to włącz sobie zwykły program matematyczny. Teraz nastąpi część najważniejsza. Czyli włożenie do dwóch dziurek naszych sond. Najpierw ustawiamy odpowiedni zakres. Nasz miernik musi mierzyć prąd zmienny. Aby zobaczyć czy taką funkcje posiada rozejrzyj się po jego obudowie i poszukaj wężyka w kształcie sinusoidy. Następnie ustaw zakres pow. 300V. Teraz bez paniki ładujesz sondy do kontaktu. I co? Dymek? Nie na pewno nie. Wartość wskazywana może być wszędzie różna, ale w granicach 190-240V. To chyba tyle o pomiarze napięć.

Teraz pomiary prądu. Do pomiaru prądu będzie nam potrzebna żarówka i bateria oraz miernik. Na początek ustawiamy odpowiednią wielkość na mierniku, czyli w tym wypadku wybieramy A (ampery). Teraz odpowiedni zakres. Pomiary prądu różnią się podłączeniem miernika. Prąd musi przepływać przez miernik, a więc podłączamy go szeregowo z żarówką. Przykładowy schemat:


Możemy mierzyć prąd wszystkich urządzeń. Zasilaczy, komputera, magnetofonu. Jedynie trzeba podłączyć szeregowo miernik z odbiornikiem. Może kogoś zaciekawi jak zmierzyć prąd komputera. W tym celu musimy posiadać miernik, który mierzy prąd zmienny i podłączamy jedną końcówkę do kontaktu, a drugą złączamy z końcówką wtyczki. Natomiast pozostała dziurka kontaktu łączy się bezpośrednio z pozostałą końcówką wtyczki. Najpierw lepiej jest wypróbować na zwykłej żarówce 220V, a później bawić się z komputerem. Jeżeli zmierzymy prąd to ze wzoru P=U*I policzymy moc, a następnie kasę jaką zapłacimy za jedną godzinę pracy danego urządzenia. Więcej wzorów znajduje się wyżej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.mechatronicyzst.fora.pl Strona Główna -> Ucz się sam Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group
Thčme DarkX créé pour phpnuke par Mtechnik.net et modifié pour phpBB 2 par BreakoBus
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Regulamin