Autor Wiadomość
diora
PostWysłany: Pią 13:29, 31 Lip 2015    Temat postu:

Witam. Zainteresował mnie ten temat.


Dzięki.


POZDRAWIAM.
Gość
PostWysłany: Wto 11:30, 21 Sie 2012    Temat postu:

Podział ściśle konstrukcyjny, równie często stosuje się także terminologię związana z przeznaczeniem lub funkcjonalnością np. kompresory stomatologiczne to najczęściej spiralki lub tłokówki Smile
adzik
PostWysłany: Wto 19:32, 24 Sty 2012    Temat postu: Sprężąrki i ich podział

Do wytwarzania sprężonego powietrza służą sprężarki (kompresory), które sprężają powietrze zasysane z atmosfery do żądanego ciśnienia.
Filtr ssawny oddziela kurz i inne cząstki od zasysanego powietrza. W zależności od technicznych wymagań odnośnie ciśnień roboczych i wydajności stosuje się różnego rodzaje sprężarek.

Pod względem budowy sprężarki dzielimy na:

# Objętościowe (wyporowe) - działają na zasadzie zassania powietrza do cylindra, zamknięcia, sprężenia i odprowadzenia do zbiornika sprężonego powietrza. Podział:

- tłokowe o ruchu posuwisto zwrotnym:
* z napędem bezkorbowym,
* z napędem korbowym:
tłokowe,
membranowe,
* pozostałe

- rotacyjne, obrotowe:
* z pojedynczym wałem
z pierścieniem wodnym
łopatkowe
z tłoczkiem obrotowym
pozostałe
* z podwójnym wałem
śrubowe
z dwoma współpracującymi wirnikami profilowanymi
* pozostałe

# Przepływowe – zasysane – powietrze otrzymuje duże przyspieszenie i przez wykorzystanie jego ruchu uzyskuje się sprężenie:

- turbosprężarki
* promieniowe
* osiowe
- strumieniowe


Sprężarki wyporowe działają na zasadzie zassania powietrza do cylindra, zamknięcia, sprężenia i odprowadzenia do zbiornika sprężonego powietrza.

Sprężarki wyporowe tłokowe, jednostopniowe, są stosowane dla ciśnień roboczych do 10 bar i wydajności do 100 m3/h.

Informacje o wydajności sprężarek odnoszą się zawsze do ciśnienia atmosferycznego.

Dla standardowych wartości ciśnień roboczych 7-10 bar, przy których pracuje większość układów pneuma-tycznych, stosuje się sprężarki tłokowe dwustopniowe z chłodzeniem.
Przy chłodzeniu międzystopniowym, powietrze ogrzane w wyniku sprężania wstępnego, zostaje schłodzone, możliwie do temperatury zasysania, przed doprowadzeniem do drugiego, wysokiego stopnia sprężania.

Sprężarki wyporowe membranowe sprężają powietrze za pomocą szczelnej, napiętej membrany.
Nadają się one szczególnie do wytwarzania sprężonego powietrza pozbawionego zanieczyszczeń olejem, np. do zastosowań w przemyśle spożywczym.
Osiągane ciśnienia robocze - do 10 bar. Sprężarki membranowe są w zasadzie bezobsługowe.

Sprężarki rotacyjne pracują bardzo cicho i przy sprężaniu dwustopniowym z chłodzeniem międzystopniowym wytwarzają ciśnienia robocze do około 7 bar.
Jeżeli podczas sprężania wprowadzany jest olej do komór sprężania, to w jednostopniowych sprężarkach rotacyjnych śrubowych i wielokomorowych mogą być wytworzone ciśnienia do 10 bar.
Wtryskiwany olej służy do chłodzenia, smarowania i uszczelniania wirnika względem obudowy.

Sprężarki śrubowe i wielokomorowe zapewniają pokrycie głównego obciążenia sieci zasilającej przy pracy ciągłej. W przypadku występowania obciążeń szczytowych i częstych zmian obciążenia sieci, dodatkowo dołącza się sprężarkę tłokową.

Sprężarki śrubowe składają się z dwóch wzajemnie sprzężonych wałów z profilem śrubowym. Podczas obrotu oba profile obtaczają się, uszczelniając się wzajemnie, i przy tym przetłaczają powietrze przy ścianach korpusu od strony ssawnej do strony ciśnieniowej.

Sprężarki rotacyjne wielokomorowe zasysają powietrze przez filtr ssawny i zawór ssawny. Podczas sprężania do komór sprężarki wtryskiwany jest olej w celu smarowania i chłodzenia. Zanim powietrze zostanie przekazane do sieci, olej jest oddzielany od powietrza w zbiorniku powietrzno-olejowym i w dokładnym oddzielaczu oleju. Jest on ponownie wtryskiwany do sprężarki po przefiltrowaniu i wychłodzeniu.

Sprężarki z obrotowym zębem zasysają powietrze przez otwór wlotowy i przekazują je po sprężeniu do sieci przez otwór wylotowy. Obydwa wirniki sprężarki, utworzone w postaci tzw. obrotowych zębów, są napędzane synchronicznie i obracając się, nie stykają się ze sobą. Zasysanie, sprężanie i wydech następują przy każdym obrocie.

Sprężarki przepływowe albo sprężarki turbinowe zasysają i rozpędzają powietrze atmosferyczne za nocą kół z łopatkami albo za pomocą śmigła. W przyłączonym zbiorniku kinetyczna energia strumienia powietrza przekształca się w energię potencjalną sprężonego powietrza.

Wśród sprężarek o działaniu przepływowym (dynamicznym) rozróżnia się sprężarki osiowe i sprężarki promieniowe. Są to sprężarki o dużej wydajności.
Sterowanie sprężarkami.

W przypadku małych i średnich sprężarek stosuje się zwykle sterowanie dwustawne przez wyłączenie napędu. Po osiągnięciu w zbiorniku sprężonego powietrza wysokiego ciśnienia zostaje wyłączony silnik elektryczny. Po obniżeniu ciśnienia do założonej wartości minimalnej (wartość ciśnień 0,2- 0,4 bara) sprężarka ponownie jest uruchamiana. Ekonomicznie uzasadniona częstość włączeń - poniżej 20 włączeń na minutę.

W przypadku sprężarek o dużej wydajności, ze względu na ich moment rozruchowy, stosuje się przełączanie, po osiągnięciu ciśnienia maksymalnego, na bieg jałowy, w którym sprężarka pracuje z zerową wydajnością. W tym celu bądź zamykany jest przewód ssawny, bądź zawór ssawny utrzymywany jest w stanie otwarcia-silnik nadal pracuje. W przypadku sterowania ze zwłoką, sprężarka zostaje po nastawionym czasie przełączona z biegu jałowego na pracę nieciągłą.

Najczęściej spotykane typy sprężarek:

Powyższy rysunek pokazuje najczęściej spotykane typy sprężarek podzielone na grupy pod względem zasady działania. Można je również podzielić na grupy pod innym kątem np. w zależności od systemu chłodzenia (powietrzem lub płynem), od tego czy są to sprężarki stacjonarne czy przewoźne, itp.

Powered by phpBB Š 2001 phpBB Group
phpBB port v2.1 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.4 standalone was developed and tested by:
ArtificialIntel, ChatServ, mikem,
sixonetonoffun and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.1 by Nuke Cops Š 2003 http://www.nukecops.com